Co zrobić, żeby ferie były dla dzieci miło spędzonym czasem? Pomyśl o zimowisku dla młodzieży. Tego typu wyjazdy są organizowane zarówno w Polsce, jak i w innych krajach. To okazja, aby nawiązać przyjaźnie, odkrywać nieznane miejsca i uczyć się nowych umiejętności. Sprawdzamy, jak przebiegają zimowiska dla dzieci i młodzieży.
Obozy młodzieżowe mogą odbywać się o każdej porze roku, zarówno latem, jak i zimą. Czas, kiedy ma miejsce taka zorganizowana forma wypoczynku, stanowi główną różnicę między zimowiskami a koloniami. Pierwsze to obozy dla dzieci w ferie, drugie organizowane są w wakacje. Pozostałe różnice to:
rodzaj aktywności – zimowiska dla młodzieży koncentrują się na aktywnościach charakterystycznych dla panującej o tej porze roku aury. To dlatego podczas zimowych obozów w ferie dzieci uczą się jeździć na nartach i snowboardzie, uczestniczą w kuligach i spędzają czas na lodowiskach. Program zabaw na koloniach letnich obejmuje pływanie w morzu, jeziorze lub basenie i wycieczki po górach;
ubiór i wyposażenie – zimowiska narciarskie dla dzieci to wydarzenia, na których uczestnicy powinni mieć ze sobą nie tylko ciepłą kurtkę i narty. Przydadzą się także bielizna termoaktywna i termos na ciepłą herbatę. Natomiast w plecaku uczestnika koloni powinny znaleźć się: strój kąpielowy, letnie ubrania, klapki, ręcznik kąpielowy;
miejsce – zimowe kolonie w ferie najczęściej odbywają się w miejscowościach położonych w rejonach górskich. Z kolei na obozy letnie dzieci zwykle wyjeżdżają nad morze, na Mazury lub za granicę.
Jeśli zimowisko dla młodzieży kojarzy Ci się tylko ze spędzaniem czasu na stoku narciarskim, pora rozprawić się z tym stereotypem. Oczywiście obozy w górach często skupiają się jeżdżeniu na nartach i snowboardzie, ale jest to tylko część możliwości. W ich programie często uwzględniane są:
inne aktywności na śniegu, np. zjazdy na sankach, kuligi, bitwy śnieżkami, budowanie igloo;
wędrówki po górach – oferty zimowisk to również trekking w wersji zaawansowanej oraz spacery po prostszych szlakach;
sporty zimowe, np. łyżwiarstwo i hokej na lodzie;
ogniska – wspólne pieczenie kiełbasek, śpiewanie;
zajęcia tematyczne, np. malowanie, opieka nad zwierzętami, karmienie ptaków, nauka tańca.
Twoje dziecko pierwszy raz wyjeżdża na ferie? Na zimowisku najmłodszym przydadzą się następujące rzeczy:
Ubrania:
Obuwie:
Sprzęt sportowy:
Kosmetyki i akcesoria higieniczne:
Dokumenty:
Wszystkie ubrania i akcesoria warto oznaczyć imieniem i nazwiskiem dziecka, na przykład za pomocą markera do tkanin.
Jeżeli to pierwszy wyjazd dziecka bez Ciebie, wcześniej przygotuj je do dłuższej rozłąki. Na początek może to być jeden dzień spędzony u dziadków, później kilka dni. Obawiasz się, że dziecko będzie tęsknić? Do jego plecaka zapakuj ukochaną maskotkę lub lalkę. Zadbaj o codzienny kontakt telefoniczny, ale nie przesadzaj – częste rozmowy mogą spowodować, że tęsknota się nasili.
A jeżeli martwisz się tym, że dziecko nie będzie wiedziało, co ubrać danego dnia, wytłumacz mu, która odzież sprawdzi się w konkretnej sytuacji. Możesz też posegregować ubrania kategoriami, włożyć je do osobnych worków i podpisać.
Przygotowanie do zimowiska rozpocznij odpowiednio wcześniej. Kilka miesięcy przed feriami przejrzyj oferty – wybierz cieszącego się dobrymi opiniami organizatora. Dokładnie sprawdź umowę, a potem podpisz potrzebne dokumenty. Przed wyjazdem najczęściej wymagane jest opłacenie zaliczki – na tym etapie upewnij się, czy w cenę zimowiska wliczone jest ubezpieczenie. Jeżeli nie, wykup je na własną rękę. Oprócz tego pamiętaj o przygotowaniu takich dokumentów, jak:
karta kwalifikacyjna uczestnika,
zgoda rodziców,
upoważnienie do podania leków.
Dzięki wcześniejszemu załatwieniu formalności skupisz się na spokojnych przygotowaniach do zimowiska.