Co spakować na wczasy? Prawdopodobnie to największa zmora osób przygotowujących się do podróży. Teoretycznie każdy z nas wie, jakie potrzebne rzeczy powinny znaleźć się w walizce, jednak często okazuje się, że zapominamy o podstawowych przedmiotach. Aby uniknąć takich niespodzianek i w pełni cieszyć się beztroskimi wakacjami, warto wcześniej przygotować listę rzeczy do spakowania. Co powinno się na niej znaleźć? Podpowiadamy!
Zacznijmy od przedmiotów, które są nieodzowne na każdym wyjeździe i są numerem 1 na każdej check liście na wakacje – to dokumenty. To, co zabrać za granicę, warto sprawdzić wcześniej, ponieważ wymagane dokumenty mogą być inne w zależności od miejsca docelowego wyjazdu. Nawet jeśli nie wybierasz się za granicę, weź ze sobą dowód osobisty. To tyczy się również młodszych osób. Wysyłając dziecko na obóz młodzieżowy organizowany w Polsce, zadbaj o to, by miało przy sobie dokument tożsamości, np. dowód tymczasowy.
Na urlopie w krajach Unii Europejskiej oraz strefie Schengen wystarczy mieć ważny dowód osobisty. Nie potrzeba też żadnych innych dokumentów, by móc przekroczyć granicę. Jeśli natomiast celem urlopu jest kraj pozostający poza strefą Schengen lub inny kontynent, wymagany może być paszport lub wiza. Najlepiej przed wyjazdem sprawdzić wymagania wizowe dla danego kraju i odpowiednio wcześniej złożyć wniosek o jej przyznanie.
Wybierając się w podróż samochodem, należy pamiętać o prawie jazdy – na terenie Unii Europejskiej wystarczy polski dokument. Jeśli jednak kierunek wakacji jest inny, trzeba wyrobić międzynarodowy odpowiednik. Można to zrobić w każdym starostwie powiatowym, składając wniosek osobiście lub wysyłając go pocztą.
Czego nie zapomnieć na wyjazd za granicą? Karty EKUZ i polisy turystycznej. Karta EKUZ to dokument unijny potwierdzający prawo do korzystania z pomocy medycznej, hospitalizacji oraz refundacji zabiegów medycznych na obszarze Unii Europejskiej. Taki dokument zdecydowanie dobrze wyrobić również dziecku, które jedzie na obóz młodzieżowy za granicą. Należy podkreślić, że taka karta działa wyłącznie na terenie UE i nie zastępuje polisy podróżnej. Zastanawiając się, co zabrać na wakacje all inclusive, można ją uwzględnić jako dodatkowe zabezpieczenie.
Polecamy również mieć przy sobie kopie wszystkich dokumentów i rzetelnie sprawdzić wymagania w kraju docelowym. Dlaczego? Ponieważ niektóre kraje, np. Tajlandia, oczekują okazania biletu powrotnego, rezerwacji hotelowej czy planu podróży, które potwierdzą turystyczny charakter wizyty. Podobnie jest w Stanach Zjednoczonych. Oprócz tego dobrze sprawdzić zasady dotyczące ubezpieczenia w danym kraju.
Niestety nie istnieje uniwersalna lista podróżna. Wykaz tego, co zabrać za granicę na wakacje, zależy przede wszystkim od miejsca docelowego podróży. Dlatego lista wyjazdowa na urlop nad morze będzie się różniła od tej na wakacje w górach. Tworząc listę niezbędnych rzeczy, należy zatem uwzględnić zarówno klimat, jak i lokalne zwyczaje oraz dostępność niektórych produktów.
A zatem: co zabrać na wyjazd nad morze? Oprócz pewniaków, takich jak kostium kąpielowy czy nakrycie głowy, równie istotny jest krem z filtrem UV. Im skóra jaśniejsza, tym wyższa powinna być ochrona przeciwsłoneczna. Na plaży warto mieć również swój ręcznik plażowy i klapki. Ubrania najlepiej spakować lekkie i zwiewne. Przydadzą się również okulary przeciwsłoneczne i torba plażowa.
Pakowanie się na wakacje w góry jest bardziej wymagające w kwestii kompletowania bagażu. Obszary górskie charakteryzują się bowiem zmienną pogodą, a eksplorowanie górskich szlaków wymaga odpowiedniego stroju.
Totalny must-have na podróż w góry to:
solidne buty górskie, najlepiej sięgające za kostkę,
skarpetki turystyczne chroniące przed otarciami,
przynajmniej jeden komplet bielizny termicznej (nawet latem!),
płaszcz przeciwdeszczowy lub kurtka typu softshell,
nakrycie głowy: czapka, chustka lub czapka z daszkiem,
odpowiednio zaopatrzona apteczka – warto do niej spakować przyjmowane na stałe lekarstwa, leki przeciwalergiczne, przeciwbólowe czy na przeziębienie, a także środki opatrunkowe.
Ponadto, planując wyjazd z dala od miasta i ośrodków, dobrze zaopatrzyć się w porządny namiot, śpiwór oraz jedzenie. Najlepiej sprawdzą się łatwe w przygotowaniu produkty, np. dania instant, konserwy, batony energetyczne.
Kiedy wiesz już, co wziąć na wyjazd za granicę i w kraju, a lista do spakowania jest już zrobiona, to czas na następny etap! Pakowanie na wakacje jest prawdopodobnie najmniej lubianą czynnością związaną z wyjazdem na urlop. Wbrew pozorom proces ten może być przyjemny i szybki, pod warunkiem że odpowiednio się do niego przygotujesz.
Na początku sprawdź limity wagowe i rozmiarowe bagażu u wybranego przewoźnika. Jeśli zabierasz ze sobą jedynie bagaż podręczny, zdecyduj się tylko na najważniejsze przedmioty. Sprawdź też, czego nie można zabrać ze sobą do samolotu konkretnej linii lotniczej i pamiętaj, by w osobnym strunowym woreczku umieścić płyny (o pojemności nie większej niż 100 ml). Bagaż rejestrowany ma mniejsze ograniczenia, więc można do niego spakować więcej rzeczy. To rozwiązanie okaże się strzałem w dziesiątkę w przypadku dłuższego urlopu.
Jak spakować walizkę, by dobrze wykorzystać jej pojemność? Wystarczy przestrzegać kilku prostych reguł:
na dnie bagażu umieść buty, grubszą odzież i przedmioty, które nie będą potrzebne w trakcie lotu,
na wierzchu walizki połóż torebki z kosmetykami, lekami, żywnością i napojami,
odzież najlepiej zroluj i układaj ciasno przy sobie – spakowana w ten sposób zajmie mniej miejsca,
wykorzystaj każdą dostępną przestrzeń, np. w butach możesz schować skarpetki, woreczki z biżuterią, a szczotkę do zębów owinąć w bluzę,
delikatne przedmioty zabezpiecz, owijając je w miękką tkaninę lub papier.
Aby uniknąć płacenia opłaty za nadbagaż, zważ walizkę przed zabraniem jej na lotnisko. Równie ważne jest odpowiednie zabezpieczenie bagażu – można użyć do tego specjalnej folii lub pokrowców. Jeśli często podróżujesz, usuń etykiety nadania bagażu z poprzednich podróży – może to grozić nadaniem walizki na inne lotnisko. Oprócz tego polecamy oznaczyć nadawany bagaż danymi teleadresowymi, np. umieszczając je na przywieszce, którą można otrzymać w trakcie odprawy biletowo-bagażowej.
Przeczytaj także: Co zabrać na wakacje do Grecji? Lista przydatnych rzeczy, które warto spakować na wyjazd
Sprzęt elektroniczny taki jak laptopy, tablety, aparaty fotograficzne, słuchawki, ładowarki czy e-czytniki można zabrać na pokład samolotu w bagażu podręcznym. Pakowanie elektroniki wymaga jednak odpowiedniego przygotowania i przemyślenia, by uniknąć ryzyka uszkodzenia urządzeń. W celu odpowiedniego zabezpieczenia przedmiotów przed uszkodzeniami mechanicznymi warto zainwestować w solidne etui i osłony ekranu, które chronią sprzęt przed ewentualnymi zarysami.
Wybierając się do kraju, w którym wtyczki są inne niż te w Polsce, dobrze zaopatrzyć się w adapter do gniazdek. Niezastąpionym urządzeniem okaże się także powerbank zapewniający dodatkowe źródło energii w podróży. Świetnym pomysłem jest także zorganizowanie wszystkich kabli i ładowarek w jednym miejscu, np. w dedykowanej torbie na akcesoria. Dzięki temu unikniemy plątaniny kabli i łatwiej znajdziemy potrzebny przewód.
Na koniec polecamy przygotować kopię zapasową ważnych danych na wypadek utraty sprzętu lub awarii oraz zabezpieczenie antywirusem i programem do śledzenia lokalizacji urządzeń na wypadek kradzieży. Wiele osób decyduje się także na wykupienie ubezpieczenia turystycznego obejmującego elektronikę – taka dodatkowa ochrona bywa przydatna. Pamiętaj, że podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku elektronika może być poddana dodatkowej inspekcji. Nie jest to jednak regułą.
W przypadku pakowania kosmetyków do bagażu rejestrowanego nie ma konkretnych wytycznych. Warto jednak wspomnieć, że walizka podczas transportu może być przerzucana, więc kosmetyki najlepiej zabezpieczyć przed rozlaniem. Specjalne wytyczne obowiązują w przypadku kosmetyków spakowanych do podręcznej torby.
Ze względów bezpieczeństwa linie lotnicze mają ograniczenia dotyczące przewożenia niektórych akcesoriów i produktów pielęgnacyjnych. Nie można mieć ze sobą golarek z ostrzami i łatwopalnych zmywaczy do paznokci. Dozwolone są jednak jednorazowe maszynki do golenia, pilniczki oraz lakiery do włosów, pod warunkiem że spełniają wymagania dotyczące pojemności. Kosmetyki można przewozić w bagażu podręcznym wyłącznie w pojemnikach do 100 ml. Większe opakowania zostaną zatrzymane podczas kontroli. Jedynym wyjątkiem od tej reguły są płyny medyczne, takie jak niezbędne lekarstwa czy krople do oczu. Należy je jednak zgłosić w trakcie kontroli bezpieczeństwa.
Dobrym pomysłem jest zakup plastikowych, przezroczystych butelek wielorazowych, do których można przelać odpowiednią ilość kosmetyków. Podpowiadamy też, że niektóre licznie lotnicze wymagają, by kosmetyki były umieszczone w przezroczystym woreczku strunowym o maksymalnej pojemności 1 l. Takie opakowania można zakupić między innym na lotnisku.
To naturalne, że pakując się, chcemy jak najlepiej wykorzystać pojemność walizki. Większy bagaż zwykle jest dodatkowo płatny, a ponadto bardziej kłopotliwy do przenoszenia i transportowania. Mniejsza ilość rzeczy w walizce to także oszczędność czasu. Zabierając ze sobą mnóstwo ubrań, kosmetyków i dodatków, trudno uniknąć chaosu i bałaganu. Spakowanie się w podróż powrotną także jest wówczas większym wyzwaniem, nawet z listą zabranych na wakacje rzeczy.
Jest jednak jeszcze jeden powód, by przed podróżą poważnie zastanowić się, co zabrać na wczasy. To naturalne, że każdy chce przywieźć jakieś pamiątki z wakacji, lokalne produkty czy prezenty dla bliskich. Pozostawienie nieco pustej przestrzeni w bagażu pozwoli na wygodne przewiezienie przedmiotów bez konieczności przepakowywania czy ściskania rzeczy.
Polecane artykuły: